Rada TEP
dr Jarosław Janecki
Przewodniczący Rady TEP
Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Pracę doktorską obronił w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie aktualnie pracuje jako adiunkt w Kolegium Zarządzania i Finansów. Absolwent studiów Executive MBA (Uniwersytet Łódzki i University of Maryland). W latach 2006-2019 był głównym ekonomistą w banku Société Générale S.A. w Polsce. Wcześniej pracował m.in. w Ministerstwie Finansów – w Departamencie Długu Publicznego (1994-2000) oraz Departamencie Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki (2002-2005). Prowadzi badania dotyczące bankowości centralnej i funkcjonowania rynków finansowych. Jest autorem artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących problematyki gospodarczej, a także laureatem konkursów na najlepsze prognozy walutowe i makroekonomiczne.
Damian Olko
Wiceprzewodniczący Rady TEP
Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w branży doradczej. Obecnie jako starszy ekonomista w Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr jest zaangażowany w projekty doradcze dotyczące kontroli koncentracji, nadużywania pozycji dominującej oraz niedozwolonych porozumień ograniczających konkurencję, a także projekty regulacyjne. Specjalizuje się w ekonomii konkurencji i doradztwie ekonomicznym na potrzeby sporów, analizach wpływu ekonomicznego regulacji i polityk publicznych oraz analizach sektorowych i rynkowych. Przed dołączeniem do WKB pracował w Deloitte (2016-2021), w Zespole Analiz Ekonomicznych. Wcześniej związany także z organizacją Pracodawcy RP, PKP S.A. oraz BCG. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej (ekonomia, promotor prof. Leszek Balcerowicz), studiował także na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW oraz Catolica Lisbon School of Business & Economics. Uczestnik cyklicznego Panelu Ekonomistów Polskich.
dr Ewa Balcerowicz
Wiceprzewodnicząca Rady TEP
Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego SGH (wówczas SGPiS), na SGH obroniła także pracę doktorską. Współzałożycielka CASE – Centrum Analiz Społeczno – Ekonomicznych, Fundacji Naukowej (1992 r.) niezależnego instytutu badawczego działającego w skali międzynarodowej z siedzibą w Warszawie. Wiceprezes zarządu CASE (1992-2004), prezes zarządu (2004-2008), a od 1 lipca 2008 przewodnicząca Rady Fundacji, sprawującej funkcje nadzorcze. Współredaktor miesięcznika finansowego Bank (1992-1997), pracownik naukowy w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN (1983-1996 i 2012 – 2015).
Uczestniczyła w wielu projektach badawczych, w większości międzynarodowych, poświęconych barierom wejścia (entry) i wyjścia (exit) w transformujących się gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej, systemom upadłościowym, sektorowi MŚP, uwarunkowaniom rozwoju sektora prywatnego, systemowi bankowemu, ekonomice regulacji oraz ekonomice innowacji.
Jarosław Bełdowski
Członek Rady TEP
Doktor nauk prawnych, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Visiting Professor w Riga Graduate School of Law. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (LL.M in EU law), a także Chevening Scholar w Uniwersytecie w Oksfordzie. Wykonuje zawód radcy prawnego.
Dr Rafał Trzeciakowski
Członek Rady TEP
Absolwent ekonomii i ekonomicznej analizy prawa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2013), gdzie obronił również pracę doktorską w Kolegium Analiz Ekonomicznych (2023). Stypendysta na University of Wisconsin-Madison w USA (2009) i Fudan University w Szanghaju (2011). Kierownik grantu z Narodowego Centrum Nauki (2020-2022). Pracuje jako starszy ekonomista w Zespole Analiz Ekonomicznych Deloitte. Wcześniej pracował w think-tankach ekonomicznych – Forum Obywatelskiego Rozwoju (2015-2022) i WISE (obecnie WiseEuropa, 2013-2015). Współorganizator Panelu Ekonomistów Polskich. Otrzymał Nagrodę Gospodarczą Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w kategorii Ekonomista roku 2022 „za trafne i odważne analizy dotyczące sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce”. Autor licznych analiz i artykułów publicystycznych dotyczących szerokiego zakresu zagadnień polityki gospodarczej, w tym finansów publicznych, rynku pracy, i regulacji.
Andrzej Pawłowski
Sekretarz Generalny TEP
Absolwent Wydziału Zarządzania i Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie w późniejszych latach, we współpracy z Saint Gallen Business School, ukończył International MBA. Posiadacz certyfikatu ACCA. Doświadczony specjalista z obszaru finansów i zarządzania, z bogatym doświadczeniem zawodowym w międzynarodowym środowisku przemysłu budowlanego. Ukończył również studia podyplomowe z obszaru
Prawa Pracy na Uniwersytecie Warszawskim oraz Lean Management na Warszawskiej Politechnice. Od 2018 roku pełni funkcję Dyrektora ds. Performance i Procesów Inwestycyjnych w Cementowni Ożarów S.A., zarządzając efektywnością zakładu oraz
zagadnieniami inwestycyjnymi. Jego ścieżka zawodowa obejmuje także udział w kluczowych inicjatywach w obszarze zarządzania finansami, współtworzeniu Centrum Usług Wspólnych, łączeniu spółek, a także implementacji nowych rozwiązań IT.
Koordynatorzy Projektów
Krzysztof Adam Kowalczyk
Koordynator projektu „TEP o gospodarce”
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dziennikarz ekonomiczny. Od 2014 r. kierownik działu ekonomicznego oraz redaktor prowadzący dziennika „Rzeczpospolita”. Wcześniej związany z dwutygodnikiem „Bloomberg Businessweek Polska” „Pulsem Biznesu” oraz szeregiem innych gazet i magazynów o tematyce ekonomicznej.
Stefan Kawalec
Kierownik cyklu seminariów pt. „Współczesna wiedza na temat polityki stabilizacyjnej: konsensus, alternatywne podejścia i białe plamy”
Prezes firmy doradztwa strategicznego Capital Strategy. W latach 1989 – 1994 pracował w Ministerstwie Finansów jako głównym doradca ekonomiczny Wicepremiera i Ministra Finansów, a następnie -Podsekretarz Stanu. Współautor „planu Balcerowicza” (1989-1990).
Kierował restrukturyzacją i prywatyzacją banków państwowych, a w szczególności przygotowaniem i wdrożeniem innowacyjnej ustawy o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków (1991-1994). Był wielokrotnie konsultantem Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz rządowych i komercyjnych instytucji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w sprawach transformacji gospodarki i reform systemu finansowego. W 1979 roku uzyskał tytuł magistra matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współautor książek Paradoks euro. Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty (Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2016, współautor Ernest Pytlarczyk) i The Economic Consequences of the Euro: The Safest Escape Plan (Routledge, London and New York 2020, współautorzy: E. Pytlarczyk i Kamil Kamiński).
Paweł Wojciechowski
Koordynator projektu „Proste Podstki”
Jest dyrektorem w firmie doradczej Whiteshield (Londyn) i profesorem we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej w Warszawie. W latach 2006–2020 pełnił szereg funkcji publicznych: był ministrem finansów, wiceministrem spraw zagranicznych, ambasadorem Polski przy OECD, prezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. i głównym ekonomistą ZUS. W latach 1990–2005 był prezesem zarządu PTE Allianz Polska S.A. i TFI Atut S.A., dyrektorem oddziału Polskiego Banku Rozwoju S.A. Wcześniej pracował w KPMG, UNDP oraz Centrum Studiów Regionalnych w Cleveland, Ohio, USA. Absolwent studiów ekonomicznych na John Carroll University. Studia doktoranckie ukończył w Case Western Reserve University. Doktor nauk technicznych Instytutu Badań Systemowych PAN. Wykładał na uniwersytetach Harvarda, John Carroll i w Akademii Leona Koźmińskiego.
KOMISJA REWIZYJNA
dr Urszula Skorupska
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej TEP
Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich INE PAN. Bezpośrednio po zakończeniu studiów magisterskich w 2000 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, gdzie w 2008 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Swoje zainteresowania badawcze rozwijała kolejno w Zakładzie Ekonomii Instytucji INE PAN i w Zakładzie Polityki Gospodarczej INE PAN. Od października 2022 r. pełni funkcję dyrektorki Instytutu. W latach 2015 – 2017 pełniła funkcję Sekretarza Generalnego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, a od 2018 jest członkiem Komisji Rewizyjnej TEP.
Rafał Dembe
Członek Komisji Rewizyjnej TEP
absolwent zarządzania w Szkole Głównej Handlowej. Dyrektor ds.
Strategii i Wsparcia Biznesu w Santander Bank Polska. Działacz na rzecz różnorodności i włączenia społeczności LGBT+ w miejscu pracy oraz orędownik społecznej odpowiedzialności biznesu. Prezes Fundacji Wolontariat Równości, organizatora warszawskiej Parady Równości. Jako wolontariusz od kilkunastu lat angażuje się w inicjatywy związane z prawami człowieka, różnorodnością i partycypacją. Koordynował projekty w tym zakresie dla Banku Światowego i Rady Europy, był zaangażowany w lokalną politykę w Warszawie, jest członkiem Rady Doradczej Open for Business.
Dr Marcin Murawski
Członek Komisji Rewizyjnej TEP
Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Debt Capital Market w ING Banku Śląskim. Były wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w BGK. Przez wiele lat dyrektor Departamentu Sektora Publicznego CitiBanku Handlowego w Warszawie. W czasie pandemii członek zarządu Szpitala Praskiego w Warszawie.