Rada TEP
dr Jarosław Janecki
Przewodniczący Rady TEP
Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Pracę doktorską obronił w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie aktualnie pracuje jako adiunkt w Kolegium Zarządzania i Finansów. Absolwent studiów Executive MBA (Uniwersytet Łódzki i University of Maryland). W latach 2006-2019 był głównym ekonomistą w banku Société Générale S.A. w Polsce. Wcześniej pracował m.in. w Ministerstwie Finansów – w Departamencie Długu Publicznego (1994-2000) oraz Departamencie Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki (2002-2005). Prowadzi badania dotyczące bankowości centralnej i funkcjonowania rynków finansowych. Jest autorem artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących problematyki gospodarczej, a także laureatem konkursów na najlepsze prognozy walutowe i makroekonomiczne.
Damian Olko
Wiceprzewodniczący Rady TEP
Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w branży doradczej. Obecnie jako starszy ekonomista w Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr jest zaangażowany w projekty doradcze dotyczące kontroli koncentracji, nadużywania pozycji dominującej oraz niedozwolonych porozumień ograniczających konkurencję, a także projekty regulacyjne. Specjalizuje się w ekonomii konkurencji i doradztwie ekonomicznym na potrzeby sporów, analizach wpływu ekonomicznego regulacji i polityk publicznych oraz analizach sektorowych i rynkowych. Przed dołączeniem do WKB pracował w Deloitte (2016-2021), w Zespole Analiz Ekonomicznych. Wcześniej związany także z organizacją Pracodawcy RP, PKP S.A. oraz BCG. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej (ekonomia, promotor prof. Leszek Balcerowicz), studiował także na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW oraz Catolica Lisbon School of Business & Economics. Uczestnik cyklicznego Panelu Ekonomistów Polskich.
dr Ewa Balcerowicz
Wiceprzewodnicząca Rady TEP
Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego SGH (wówczas SGPiS), na SGH obroniła także pracę doktorską. Współzałożycielka CASE – Centrum Analiz Społeczno – Ekonomicznych, Fundacji Naukowej (1992 r.) niezależnego instytutu badawczego działającego w skali międzynarodowej z siedzibą w Warszawie. Wiceprezes zarządu CASE (1992-2004), prezes zarządu (2004-2008), a od 1 lipca 2008 przewodnicząca Rady Fundacji, sprawującej funkcje nadzorcze. Współredaktor miesięcznika finansowego Bank (1992-1997), pracownik naukowy w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN (1983-1996 i 2012 – 2015).
Uczestniczyła w wielu projektach badawczych, w większości międzynarodowych, poświęconych barierom wejścia (entry) i wyjścia (exit) w transformujących się gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej, systemom upadłościowym, sektorowi MŚP, uwarunkowaniom rozwoju sektora prywatnego, systemowi bankowemu, ekonomice regulacji oraz ekonomice innowacji.
Jarosław Bełdowski
Członek Rady TEP
Doktor nauk prawnych, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Visiting Professor w Riga Graduate School of Law. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (LL.M in EU law), a także Chevening Scholar w Uniwersytecie w Oksfordzie. Wykonuje zawód radcy prawnego.
Dr Rafał Trzeciakowski
Członek Rady TEP
Absolwent ekonomii i ekonomicznej analizy prawa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2013), gdzie obronił również pracę doktorską w Kolegium Analiz Ekonomicznych (2023). Stypendysta na University of Wisconsin-Madison w USA (2009) i Fudan University w Szanghaju (2011). Kierownik grantu z Narodowego Centrum Nauki (2020-2022). Pracuje jako starszy ekonomista w Zespole Analiz Ekonomicznych Deloitte. Wcześniej pracował w think-tankach ekonomicznych – Forum Obywatelskiego Rozwoju (2015-2022) i WISE (obecnie WiseEuropa, 2013-2015). Współorganizator Panelu Ekonomistów Polskich. Otrzymał Nagrodę Gospodarczą Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w kategorii Ekonomista roku 2022 „za trafne i odważne analizy dotyczące sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce”. Autor licznych analiz i artykułów publicystycznych dotyczących szerokiego zakresu zagadnień polityki gospodarczej, w tym finansów publicznych, rynku pracy, i regulacji.
Andrzej Pawłowski
Sekretarz Generalny TEP
Absolwent Wydziału Zarządzania i Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie w późniejszych latach, we współpracy z Saint Gallen Business School, ukończył International MBA. Posiadacz certyfikatu ACCA. Doświadczony specjalista z obszaru finansów i zarządzania, z bogatym doświadczeniem zawodowym w międzynarodowym środowisku przemysłu budowlanego. Ukończył również studia podyplomowe z obszaru
Prawa Pracy na Uniwersytecie Warszawskim oraz Lean Management na Warszawskiej Politechnice. Od 2018 roku pełni funkcję Dyrektora ds. Performance i Procesów Inwestycyjnych w Cementowni Ożarów S.A., zarządzając efektywnością zakładu oraz
zagadnieniami inwestycyjnymi. Jego ścieżka zawodowa obejmuje także udział w kluczowych inicjatywach w obszarze zarządzania finansami, współtworzeniu Centrum Usług Wspólnych, łączeniu spółek, a także implementacji nowych rozwiązań IT.
Koordynatorzy Projektów
Krzysztof Adam Kowalczyk
Koordynator projektu „TEP o gospodarce”
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dziennikarz ekonomiczny. Od 2014 r. kierownik działu ekonomicznego oraz redaktor prowadzący dziennika „Rzeczpospolita”. Wcześniej związany z dwutygodnikiem „Bloomberg Businessweek Polska” „Pulsem Biznesu” oraz szeregiem innych gazet i magazynów o tematyce ekonomicznej.
Stefan Kawalec
Kierownik cyklu seminariów pt. „Współczesna wiedza na temat polityki stabilizacyjnej: konsensus, alternatywne podejścia i białe plamy”
Prezes firmy doradztwa strategicznego Capital Strategy. W latach 1989 – 1994 pracował w Ministerstwie Finansów jako głównym doradca ekonomiczny Wicepremiera i Ministra Finansów, a następnie -Podsekretarz Stanu. Współautor „planu Balcerowicza” (1989-1990).
Kierował restrukturyzacją i prywatyzacją banków państwowych, a w szczególności przygotowaniem i wdrożeniem innowacyjnej ustawy o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków (1991-1994). Był wielokrotnie konsultantem Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz rządowych i komercyjnych instytucji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w sprawach transformacji gospodarki i reform systemu finansowego. W 1979 roku uzyskał tytuł magistra matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współautor książek Paradoks euro. Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty (Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2016, współautor Ernest Pytlarczyk) i The Economic Consequences of the Euro: The Safest Escape Plan (Routledge, London and New York 2020, współautorzy: E. Pytlarczyk i Kamil Kamiński).
Paweł Wojciechowski
Koordynator projektu „Proste Podstki”
Jest dyrektorem w firmie doradczej Whiteshield (Londyn) i profesorem we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej w Warszawie. W latach 2006–2020 pełnił szereg funkcji publicznych: był ministrem finansów, wiceministrem spraw zagranicznych, ambasadorem Polski przy OECD, prezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. i głównym ekonomistą ZUS. W latach 1990–2005 był prezesem zarządu PTE Allianz Polska S.A. i TFI Atut S.A., dyrektorem oddziału Polskiego Banku Rozwoju S.A. Wcześniej pracował w KPMG, UNDP oraz Centrum Studiów Regionalnych w Cleveland, Ohio, USA. Absolwent studiów ekonomicznych na John Carroll University. Studia doktoranckie ukończył w Case Western Reserve University. Doktor nauk technicznych Instytutu Badań Systemowych PAN. Wykładał na uniwersytetach Harvarda, John Carroll i w Akademii Leona Koźmińskiego.
Jacek J. Wojciechowicz
Koordynator projektu „Blockchain”
Ekonomista i menadżer. Były dyrektor w PKP S.A. odpowiedzialny za współpracę z organizacjami międzynarodowymi, w tym z Bankiem Światowym i IFC. Były prezes Polskiej Fundacji Promocji Kadr. W latach 1996-2009 wyższy urzędnik Banku Światowego. Pełnił również szereg stanowisk kierowniczych, a także wykładał w Melbourne, Australia. Ekspert Komisji Europejskiej w obszarze innowacyjności. Ekspert ONZ (UN ECE) i UN Global Compact. Senior Advisor w German-Polish Ukrainian Society. Wykładowca w SGH i Akademii Dyplomatycznej. Komentator ekonomiczny (TOK FM).
KOMISJA REWIZYJNA
dr Urszula Skorupska
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej TEP
Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich INE PAN. Bezpośrednio po zakończeniu studiów magisterskich w 2000 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, gdzie w 2008 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Swoje zainteresowania badawcze rozwijała kolejno w Zakładzie Ekonomii Instytucji INE PAN i w Zakładzie Polityki Gospodarczej INE PAN. Od października 2022 r. pełni funkcję dyrektorki Instytutu. W latach 2015 – 2017 pełniła funkcję Sekretarza Generalnego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, a od 2018 jest członkiem Komisji Rewizyjnej TEP.
Rafał Dembe
Członek Komisji Rewizyjnej TEP
absolwent zarządzania w Szkole Głównej Handlowej. Dyrektor ds.
Strategii i Wsparcia Biznesu w Santander Bank Polska. Działacz na rzecz różnorodności i włączenia społeczności LGBT+ w miejscu pracy oraz orędownik społecznej odpowiedzialności biznesu. Prezes Fundacji Wolontariat Równości, organizatora warszawskiej Parady Równości. Jako wolontariusz od kilkunastu lat angażuje się w inicjatywy związane z prawami człowieka, różnorodnością i partycypacją. Koordynował projekty w tym zakresie dla Banku Światowego i Rady Europy, był zaangażowany w lokalną politykę w Warszawie, jest członkiem Rady Doradczej Open for Business.
Dr Marcin Murawski
Członek Komisji Rewizyjnej TEP
Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Debt Capital Market w ING Banku Śląskim. Były wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w BGK. Przez wiele lat dyrektor Departamentu Sektora Publicznego CitiBanku Handlowego w Warszawie. W czasie pandemii członek zarządu Szpitala Praskiego w Warszawie.