KAPITALNE ROZMOWY
Towarzystwo Ekonomistów Polskich rozpoczęło współpracę w ramach projektu „Kapitalne Rozmowy”, którego koordynatorem z ramienia TEP jest dr Jarosław Bełdowski. Podcast prowadzi Andrzej Mierzwa – również członek TEP, były doradca strategiczny, bankier inwestycyjny i inwestor, wykładowca akademicki.
Cykl rozmów:
I. Odc. 82 – Czy WIBOR to wybór? (dr Jarosław Bełdowski, Krzysztof Adam Kowalczyk)
II. Odc. 83 – Czy Brytyjczycy wolą Chińczyków? (dr Jarosław Bełdowski, Andrzej Mierzwa)
III. Odc. 84 – Kto się boi deregulacji? (Dr Jarosław Bełdowski, Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek)
WSPÓŁCZESNA WIEDZA NA TEMAT POLITYKI STABILIZACYJNEJ: KONSENSUS, ALTERNATYWNE PODEJŚCIE, BIAŁE PLAMY (kwiecień 2023 – czerwiec 2025)
Celem cyklu seminariów „Współczesna wiedza na temat polityki stabilizacyjnej: konsensus, alternatywne podejścia i białe plamy” jest dyskusja i odpowiedzenie na następujące pytania:
jakie obszary w tej polityce można uznać za pole szerokiego konsensusu, w jakich obszarach występują wyraźne alternatywne stanowiska, w jakich obszarach brak jeszcze dostatecznie rozwiniętych wyjaśnień.
Podstawą dyskusji na seminariach będzie książka „A Monetary and Fiscal History of the United States, 1961-2021” by Alan S. Blinder (Princeton University Press, Princeton and Oxford 2022). Tytuł książki świadomie nawiązuje do słynnego dzieła Miltona Friedmana i Anny Schwartz „A Monetary History of the United States, 1867-1960” (Princeton University Press 1963), które stało się kluczowe dla wyjaśnienia źródeł wielkiego Kryzysu lat 1930. Blinder zajmuje się jednak nie tylko polityką monetarną, lecz również polityką fiskalną i interakcją między tymi dwoma segmentami polityki stabilizacyjnej. Ostanie wydarzenia odnotowane w książce to wzrost inflacji w końcu 2021 r. i w pierwszym kwartale 2022 r. oraz rosyjska inwazja na Ukrainę. Autor prezentuje w uporządkowany sposób główne wątki dyskusji dotyczące skuteczności narzędzi polityki stabilizacyjnej oraz pokazuje, jakie narzędzia były faktycznie stosowane i jakie zjawiska w realnej gospodarce temu towarzyszyły. Książka Blindera może stanowić punkt startowy do dyskusji nad współczesną polityką makroekonomiczną. W trakcie dyskusji będziemy oczywiście odwoływali się również do innych książek lub artykułów poruszających wybrane przez nas tematy.
Cykl seminariów:
I. Jaka powinna być reakcja polityki pieniężnej na szoki podażowe? (27 kwietnia 2023)
II. Rola oraz koordynacja polityki monetarnej i fiskalnej w stabilizowaniu gospodarki. (16 maja 2023)
III. Czy da się obniżać inflację nie powodując wzrostu bezrobocia? (13 czerwca 2023)
IV. Czy da się obniżać deficyt budżetowy nie powodując spowolnienia gospodarki i wzrostu bezrobocia? (19 września 2023)
V. Jak Bank Centralny powinien ustalać stopy procentowe? (17 października 2023)
VI. Niezależność banku centralnego: geneza, praktyka i przyszłość (12 grudnia 2023)
VII. Niekonwencjonalna polityka pieniężna: geneza, efektywność, skutki uboczne i przyszłość (20 lutego 2023)
VIII. Seminarium z prof. Alanem S. Blinderem (18 marca 2024 r.)
GOSPODARKA MA GŁOS 2024
W drugiej edycji debat „2024. Gospodarka ma głos” zostanie podjętych 10 tematów, ważnych w bieżącym roku. Podobnie jak w poprzedniej edycji, poza określeniem problemów, które dostrzegamy w konkretnych obszarach gospodarki czy problemów społecznych, dużo miejsca poświęcamy rekomendacjom. Liczymy, że głos ekspertów ekonomicznych i Towarzystwa będzie użyteczny w pracach na potrzebnymi w Polsce reformami gospodarczymi i społecznymi.
GOSPODARKA MA GŁOS 2023
Cykl debat eksperckich TEP pt. „2023. Gospodarka ma głos” to rozmowy uznanych ekspertów w dziedzinie m.in. ekonomii, socjologii, prawa dotyczące polskiej gospodarki. Każda debata skupia się na odrębnym zagadnieniu, które odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości gospodarczej kraju. Tematyka debat obejmuje szerokie spektrum aspektów gospodarczych, od polityki podatkowej po rozwój sektorów strategicznych. Jest to kompleksowe podejście, które pozwala na holistyczne spojrzenie na wyzwania i możliwości polskiej gospodarki.