(…)
Na rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka autorstwa prof. Dariusza Filara, demaskująca gospodarcze ułomności kraju oraz wskazująca generowane, w związku z tym, społeczne problemy.
WOLNOŚĆ GOSPODARCZA
„Wolność gospodarcza” to najnowsza książka wydana przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich, której autorem jest dr Andrzej Kondratowicz – Członek Rady TEP.
By okiełznać chaos wprowadzamy do naszych działań reguły – trwałe, powtarzające się sposoby postępowania, zwane instytucjami. Zwiększają one przewidywalność, lecz zmniejszają różnorodność. Ograniczają wolność, a równocześnie są niezbędne do jej istnienia. Wolność gospodarcza jest odzwierciedleniem instytucji gospodarczych, a jej pomiar próbą skwantyfikowania zmian instytucjonalnych. Jednak by móc z powodzeniem mierzyć, trzeba te zmiany najpierw dobrze rozumieć. Od tego już tylko krok do najważniejszego tematu książki – teorii zmiany instytucjonalnej.
Regulując swą działalność, ludzkość na przemian wznosi i obala, podwyższa i obniża różnego rodzaju mury, bariery i inne ograniczenia – próbuje znaleźć to, co dla niej najlepsze. Czasem robi to stopniowo i powoli, czasem w sposób gwałtowny i niemal natychmiastowy. Czasem dzieje się to spontanicznie, czasem w sposób zaplanowany. Czasem zmiany „udają się”, czasem nie.