Na czerwcowym spotkaniu obiadowym TEP, gościć będziemy Andrzeja Klesyka.

24 września w sali Wzorcownia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się końcowa konferencja z projektu badawczego „Problemy polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej” realizowanego od jesieni 2017 r. w ramach współpracy TEP i Fundacji EFRWP.
Konferencja zatytułowana „Problemy strukturalne polskiego rolnictwa” zorganizowana została przez Fundację EFRWP wspólnie z Towarzystwem Ekonomistów Polskich (TEP) oraz Federacją Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.
Na konferencji został zaprezentowany raport z projektu pt. „Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej”. Raport został wydany jako książka w wydawnictwie naukowym CeDeWu na kilka dni przed konferencją i został rozdany uczestnikom konferencji.
Prezentacji raportu dokonali jej autorzy: prof. dr hab. Walenty Poczta, dr Janusz Rowiński, dr Józef Pyrgies, dr hab. inż. Tomasz Wojewodzic, dr Benedykt Pepliński oraz dr hab. Wojciech Knieć. Zachęcamy do zapoznania się z sześcioma prezentacjami z konferencji.
Fot. EFRWP
Fot. EFRWP
Fot. EFRWP
W drugiej części konferencji odbył się panel dyskusyjny. Wzięli w nim udział Adam Tański – członek Kapituły Fundacji EFRWP, prof. Henryk Runowski oraz prof. dr hab. Edward Majewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Zygmunt Jodko – przedstawicieli Lubuskiego Związku Rolników i Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Ryszard Czaicki z Małopolskiej Izby Rolniczej oraz Ryszard Kamiński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minkowie.
Konferencję poprowadził prof. dr hab. Jerzy Wilkin (Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN), który otwierając obrady pogratulował autorom raportu i zwrócił uwagę na – jego zdaniem symboliczny – fakt, że raport i publikacja są efektem pracy dwóch niezależnych organizacji pozarządowych, które potrafiły skupić grupę świetnych ekspertów rolnych z różnych ośrodków i zrealizować ważny dla polityki rolnej Polski projekt.
Tematyka konferencji spotkała się z dużym zainteresowaniem. Zarejestrowaliśmy blisko 160 uczestników. W konferencji wzięli udział przedstawiciele organizacji rolniczych i lokalnych społeczności z terenów wiejskich, władz rządowych i samorządowych, a także kręgów akademickich oraz przedsiębiorstw z sektora rolniczego.
Fot. EFRWP
Fot. EFRWP
Fot. EFRWP
Publikacja prezentuje dorobek intelektualny cyklu seminariów pt.: „Współczesna wiedza na temat polityki stabilizacyjnej: konsensus, alternatywne podejścia i białe plamy” prowadzonych na kanwie książki Alana S. Blindera…
Zapraszamy Państwa do udziału w trzeciej edycji wydarzenia US-CEE Connection Weekend: „Safeguards or Barriers? EU & US Perspectives on Regulation”…
Niewielu ekonomistów zyskało taką popularność jak John Nash. To paradoks, bo nie podejmował on w swojej pracy badawczej kwestii ani prostych, ani bezpośrednio związanych z klasycznym rozumieniem ekonomii.
Rada Towarzystwa Ekonomistów Polskich wyraża głębokie zaniepokojenie aktualnym stanem finansów publicznych oraz brakiem działań koniecznych dla uniknięcia de facto złamania konstytucyjnego limitu długu publicznego. Dane za rok 2024 oraz prognozy na 2025 r. wskazują na poważne pogorszenie sytuacji fiskalnej…