Konkurs Młody Ekonomista (KME) to inicjatywa skierowana do młodych osób, które pasjonują się ekonomią i nowymi zjawiskami społeczno-gospodarczymi. Jego celem jest wspieranie ambitnych, utalentowanych i wyróżniających się wiedzą ekonomiczną młodych ludzi.
W konkursie może wziąć udział każdy, kto nie ukończył 26 roku życia. Mogą w nim też uczestniczyć zespoły złożone z nie więcej niż trzech osób spełniających powyższy warunek.
Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny.
Wyniki konkursu
W dniu 30 czerwca br. odbyło się posiedzenie kapituły XI edycji KME. Kapituła podjęła następującą decyzję:
I nagroda – Kacper Tokarczyk
II nagroda – Emil Zelma
III nagroda – Stanisław Stasiura
Wyróżnienia:
Maciej Horiszny
Wojciech Osesek
Aleksandra Tulin
Tematyka konkursu
Jak polityka gospodarcza po 2015 r. wpływa na perspektywę długofalowego rozwoju gospodarczego Polski?
W połowie minionej dekady w Polsce została ogłoszona radykalna zmiana paradygmatu polityki społeczno-gospodarczej. Dotychczasowa polityka, oparta przede wszystkim na zasadach wolnego rynku, własności prywatnej (w tym szerokiego dopuszczenia do gospodarki kapitału zagranicznego) i radykalnym ograniczeniu ingerencji państwa do obszarów, gdzie mechanizmy rynkowe nie mogły skutecznie funkcjonować, została uznana za błędną. Miała zostać zastąpiona przez politykę aktywnego państwa, które pełniłoby wiodącą rolę w stymulowaniu rozwoju gospodarczego, opartego na kapitale krajowym, głównie państwowym. Nowe podejście zakładało także prowadzenie hojnej polityki społecznej, która miałaby przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i negatywnym trendom demograficznym. Od 2016 roku obserwujemy wzmożoną aktywność inwestycyjną państwa uruchamiającego gigantyczne projekty, a także zwiększenie roli przedsiębiorstw kontrolowanych przez Skarb Państwa. Nastąpiła nacjonalizacja firm w sektorze bankowym i energetycznym, zwiększono wydatki socjalne, w tym wprowadzono kosztowny program „Rodzina 500 plus” i obniżono wiek emerytalny.
W tej edycji konkursu proponujemy zastanowić się, jak realizowany nowy paradygmat polityki gospodarczej, wpłynie na tempo długookresowego rozwoju kraju. Czy, między innymi, obecnie polskie państwo potrafi umiejętnie podejmować interwencje na rynku, w tym efektywnie inwestować, tworząc nowe szanse rozwojowe. Czy potrafi eliminować istniejące dysfunkcje? Czy w warunkach zwiększenia interwencjonizmu państwa i roli decyzji podejmowanych przez urzędników, a nie podmioty rynkowe, da się skutecznie zapobiec polityzacji gospodarki na szkodę interesów ogólnospołecznych? Czy da się uniknąć negatywnych skutków próby równoczesnej realizacji koncepcji państwa przedsiębiorczego i państwa opiekuńczego? Na ile zagraża rozwojowi zwiększenie obciążeń fiskalnych wynikających z konieczności finansowania szerokich programów rządowych?
Jak wziąć udział?
- Zarejestruj się jako uczestnik poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
- Stwórz pracę zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie na temat: „Jak polityka gospodarcza po 2015 r. wpływa na perspektywę długofalowego rozwoju gospodarczego Polski?”
Ogłoszenie wyników konkursu: 1 lipca 2022 r.
Jakie warunki ma spełniać moja praca?
Praca powinna zawierać:
- imię i nazwisko autora pracy lub autorów, jeśli w konkursie bierze udział zespół,
- dokładne i aktualne dane kontaktowe obejmujące: adres, adres poczty elektronicznej, nr telefonu,
- adres uczelni/szkoły, wydziału/profilu i ew. kierunku studiów uczestnika/uczestników – w przypadku osób uczących się/studiujących.
Ponadto praca powinna spełniać następujące wymagania:
- objętość pracy pisemnej nie może przekraczać 36 tys. znaków ze spacjami;
- czas trwania filmu czy innej prezentacji nie może przekraczać 15 minut;
Nagrody
Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne (kwoty brutto):
I nagroda: 6 000 zł
II nagroda: 4 000 zł
III nagroda: 3 000 zł
Kapituła Konkursu
Przewodniczący: dr hab. Leszek Balcerowicz (Szkoła Główna Handlowa, TEP)
Sekretarz: dr Konrad Walczyk (Szkoła Główna Handlowa, TEP)
Członkowie:
- dr hab. Elżbieta Adamowicz (SGH, członkini TEP)
- dr Ewa Balcerowicz (Wiceprzewodnicząca Rady TEP)
- dr Sławomir Dudek (SGH, członek Rady TEP)
- dr Jarosław Janecki (SGH, członek Rady TEP)
- dr hab. Piotr Kozarzewski (UMCS w Lublinie, członek TEP)
- dr Julia Patorska (Przewodnicząca Rady TEP, Deloitte Advisory)
- dr Janusz Wdzięczak (Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej, członek TEP)
- Marek Tatała (Wiceprezes Fundacji Wolności Gospodarczej)